Dragon Con 2018 is almost here and the Dragon Awards are back for another year.

The Dragon Awards are decidedly a “fans’ choice” award. All fans – not just Dragon Con members or attendees – are invited to select the Dragon Award winners by voting – for free – on the third annual Dragon Awards ballot. Their goal is to recognize outstanding achievement in science fiction and fantasy literature, comics, gaming, and filmed entertainment.

The Dragon Awards were introduced in 2016 as part of the 30th Anniversary of Dragon Con, Atlanta’s internationally known pop culture, fantasy, sci-fi, and gaming convention. More than 8,000 people voted for their favorite works in the 2017 campaign.

Dragon Con has released the full list of nominees for this year’s Dragon Awards. Those nominees are:

Best Science Fiction Novel
It Takes Death to Reach a Star by Gareth Worthington and Stu Jones
Persepolis Rising by James S.A. Corey
The Mutineer’s Daughter by Chris Kennedy and Thomas A. Mays
Win by Vera Nazarian
Sins of Her Father by Mike Kupari
Artemis by Andy Weir

Best Fantasy Novel (Including Paranormal)
Shoot the Messenger by Pippa DaCosta
War Hammer by Shayne Silvers
Oathbringer by Brandon Sanderson
The Land: Predators by Aleron Kong
The Traitor God by Cameron Johnston
A Tempered Warrior by Jon R. Osborne

Best Young Adult / Middle Grade Novel
Cold Bath Street by A.J. Hartley
A Court of Frost and Starlight by Sarah J. Maas
When Tinker Met Bell by Alethea Kontis
Brightly Burning by Alexa Donne
Warcross by Marie Lu
Children of Blood and Bone by Tomi Adeyemi

Best Military Science Fiction or Fantasy Novel
Communications Failure by Joe Zieja
Points of Impact by Marko Kloos
Ghost Marines: Integration by Jonathan P. Brazee
Price of Freedom by Craig Martelle and Michael Anderle
Legend by Christopher Woods
A Call to Vengeance by David Weber, Timothy Zahn, and Thomas Pope

Best Alternate History Novel
Dark State by Charles Stross
The Sea Peoples by S.M. Stirling
Witchy Winter by D.J. Butler
Uncharted by Kevin J. Anderson and Sarah A. Hoyt
Dream of the Iron Dragon by Robert Kroese
Minds of Men by Kacey Ezell

Best Media Tie-In Novel
Leia: Princess of Alderaan by Claudia Gray
Before the Storm by Christie Golden
Phasma by Delilah S. Dawson
Fear Itself by James Swallow
Legacy of Onyx by Matt Forbeck
Desperate Hours by David Mack

Best Horror Novel
Beneath the Lighthouse by Julieanne Lynch
Meddling Kids by Edgar Cantero
A Time to Run by Mark Wandrey
The Cabin at the End of the World by Paul Tremblay
Sleeping Beauties by Stephen King and Owen King
Glimpse by Jonathan Maberry

Best Comic Book
Mighty Thor by Jason Aaron and James Harren, Marvel Comics
Doomsday Clock by Geoff Johns and Gary Frank, DC Comics
Aliens: Dead Orbit by James Stokoe, Dark Horse Comics
Mister Miracle by Tom King and Mitch Gerads, DC Comics
Saga by Brian K. Vaughn and Fiona Staples, Image Comics
Star Wars: Darth Vader by Charles D. Soule and Giuseppe Camuncoli, Marvel Comics

Best Graphic Novel
Chicago Typewriter: The Red Ribbon by Brandon Fiadino, Djibril Morissette-Phan, and James Greatorex, Dark Legion Comics
Brandon Sanderson’s White Sand Volume 1 by Brandon Sanderson, Rik Hoskin, and Julius M. Gopez, Dynamite Entertainment
Be Prepared by Vera Brosgol
Monstress Vol. 2: The Blood by Marjorie M. Liu, Sana Takeda, Image Comics
Vision (The Vision) by Tom King, Gabriel Hernandez Walta, Marvel Comics
Paper Girls Volume 4 by Brian K. Vaughn and Cliff Chiang, Image Comics

Best Science Fiction or Fantasy TV Series
The Expanse, Syfy
Game of Thrones, HBO
Lucifer, Fox
Supernatural, CW
Star Trek: Discovery, CBS All Access
Altered Carbon, Netflix
Stranger Things, Netflix

Best Science Fiction or Fantasy Movie
Incredibles 2 directed by Brad Bird
Thor: Ragnorok directed by Taika Waititi
Blade Runner 2049 directed by Denis Villeneuve
Avengers: Infinity War directed by Anthony Russo and Joe Russo
Black Panther directed by Ryan Coogler
Ready Player One directed by Steven Spielberg
Deadpool 2 directed by Dave Leitch

Best Science Fiction or Fantasy PC / Console Game
Fortnite by Epic Games
Cuphead by Studio MDHR
Middle-earth: Shadow of War by Monolith Productions
Destiny 2 by Bungie
Battletech by Harebrained Schemes
Wolfenstein II: The New Colossus by MachineGames

Best Science Fiction or Fantasy Mobile Game
Planescape: Torment by Black Isle Studios
Nocked! by Andrew Schneider
Lineage 2: Revolution by Netmarble
Final Fantasy XV: Pocket Edition by Square Enix
Harry Potter: Hogwarts Mystery by Jam City

Best Science Fiction or Fantasy Board Game
Rising Sun by CMON Games
When I Dream by Asmodee
Mysterium: Secrets and Lies Expansion by Asmodee
Azul by Plan B Games
Red Dragon Inn 6: Villains by Slugfest Games
Photosynthesis by Blue Orange

Best Science Fiction or Fantasy Miniatures / Collectible Card / Role-Playing Game
Warhammer 40,000 8th Edition by Games Workshop
Force and Destiny Role-playing Game: Knights of Fate by Fantasy Flight Games
Bubblegumshoe – RPG by Evil Hat
Cooking with Dice: The Acid Test by Oddfish Games
D100 Dungeon by Martin Knight
Magic: The Gathering Unstable by Wizards of the Coast

The ballot was selected in an open nomination process.  Using the dedicated Dragon Awards website, fans were invited to nominate one (and only one) of their favorite properties in any or all the award categories.  Nominations ran from early April until July 20 The best and most popular of the nominated properties were elevated to the ballot.

All voting will be done electronically and only via a ballot emailed to each confirmed voter.  To vote, fans must register on the Dragon Awards website: (link) Ballots are then emailed in batches every few days through August.

Fans have until Friday, August 31st at 11:59 p.m., Eastern, to register.  Voting ends 24-hours later on Saturday, September 1st at 11:59 p.m., also Eastern.

Winners will be announced on Sept. 2rd at Dragon Con, which will be held August 30 to September 3, 2018 in Atlanta.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.